Taştan Şehir Cusco

Uzun yıllar öncesine dayanan tarihi, sokaklarındaki tarihi dokusu ve kendine has estetiğiyle ayrıcalıklı bir şehirden bahsediyoruz: Cusco, Peru. Güney Amerika’nın ünü arşa çıkmış destinasyonlarına ev sahipliği yapan Cusco’da geçireceğiniz günler size en eşsiz turizm deneyimlerinizden birini yaşatacak.

Bu şehri özel kılan, yüzlerce yıl önce ev sahipliği yaptığı İnka medeniyeti ve şehrin o zamandan bu zamana aktarılabilmiş olan dokusu. 16. Yüzyılda İspanyollar tarafından son verilmiş bu medeniyet, etkilerini bugün de hissettirmeye devam ediyor. Şehrin neresinde geziyor olursanız olun, modern ve sıradan mimariden uzak yapılar görüyor olacaksınız. Bu yapılar kimi zaman yalnızca bir yol düzenlemesi, kimi zamansa bir istinad duvarı kadar basit seviyelerde olacak. Fakat tüm şehre yayılmış olan bu anlayış ile; İnkalılardan kalmış olan yapılar ve yeni yapılmış olanları ayırmakta zorluk çekeceğiniz anlar da olabilir. Şehir tamamen özünden uzaklaşmamak amacı ile aynı taş-duvar mimarisi ile inşa edilmiş.

Her sokakta göreceğiniz taş duvarlar adeta bu şehrin imzası niteliğinde. Bu her ne kadar Peru devletinin bu topraklarda hüküm sürüp şehre izini bırakmış bu medeniyete ve kültürüne karşı sergilediği saygıdeğer koruyucu tutumu olsa da, bu tabi ki bir yerde bir turizm hamlesi. İnsanlar bu şehre, bunları görmek ve o tarihi dokuyu tecrübe etmek için geliyor. Yeri gelmişken belirtmekte fayda var ki; bu kadar kahverengi yalnızca 1 şehir gördüm: Floransa. Orası biraz daha yapay, biraz daha sonradan yapılma, biraz daha modern duruyor Cusco’ya kıyasla.

Cusco’da Fotoğrafçılık

Bu durumda tabi şehir bu yönüyle fotoğrafçılık için oldukça uygun bir ortam oluşturuyor. Fotoğrafçılığa ilginiz amatör seviyede dahi olsa, burada denemeler yapmaktan büyük keyif alacağınızı garanti edebilirim. Yalnızca ana meydanlarda değil, şehrin çok fazla insanın uğramadığı arka sokaklarında dahi oldukça estetik görüntüler bulacaksınız.

Yalnızca şehrin tarihi merkezi değil, yazının devamında değineceğim başlıca uğrak noktalarını oluşturan tapınaklar ve civar yerleşim yerleri de yine sizlere başka yerde rastlamayacağınız manzaralarla, bu anları ölümsüzleştirmek isteyeceğiniz fırsatlar sunacak.

Her Yerde Müzik, Her Yerde Dans

Latin Amerika’ya özgü bir özellik olarak karşımıza çıkan bu duruma Peru Cusco’da da çok bariz bir şekilde rastlıyoruz. Özellikle şehrin merkezi bölgesinde müzik çalmayan tek bir sokak bulamayacağınız gibi, en başlıca yapıların avlusunda veya parklarda da dans eden kalabalıklar görebiliyorsunuz.

Bunlar kimi zaman provalarını yapan bir dans ekibi, kimi zamansa yerel figürleri hep beraber oynamaktan keyif alan çocuklar grubu olarak karşınıza çıkabiliyor.

Şehirdeki Turizm Etkisi

Cusco şehrinin turizm ile ayakta duran bir şehir olduğunu söylememde hiçbir sakınca yok. Şehir turizme hizmet eden her şeyden fayda sağlar durumda. Bkz; yerel halk ve tur rehberleri ile yaptığım konuşmalarda hepsi şehrin son 5 yılda özellikle instagram’ın etkisiyle katbekat daha fazla turisti ağırlar olduğunu belirtiyor. Başta Machu Picchu ve Gökkuşağı Dağları olmak üzere, buralarda çekilip paylaşılan fotoğraflar şehrin eşsiz bir reklamı olmuş ve tur acentelerinin de girişimi ile buralara gelen turist akını daha öncesiyle kıyaslanamayacak bir hale gelmiş.

Şehirdeki turist kalabalığını yukarıdaki fotoğrafın temsil etmesini istedim. Burası Lima havaalanı. Cusco’ya olan uçuşlar buradan, ve ağırlıklı olarak günün çok erken saatlerinde gerçekleştiriliyor. Böyle olunca yolcuların geceyi havaalanında geçirmeleri oldukça olağan oluyor, ki ben de o şekilde yaptım. Fakat gelin görün ki değil boş bir masa, veya oturacak yer bulmak; şöyle kıvrılıp zamanın geçmesini bekleyecek bir duvar dibi bulmak bile zor olabiliyor. Onlarca havaalanı gördüm ve çok kez uçuşum için geceyi havaalanlarında geçirdim, fakat böyle bir kalabalık hiç bir yerde görmedim. Gezginler üzerindeki genel beklenti kıvrılacak bir yer bulup bedavadan orada sabahı beklemek olacaktır fakat; çok da güvenli olmayabileceğini öngördüğümüz bu şehirde en iyi seçenek havaalanı içerisindeki mekanlardan birinde karnınızı da doyurup vakit geçirmek olacak. Tahmin edildiği gibi bunun pek de hesaplı olmadığını söyleyebilirim. Merak edilebilecek bir nokta da; bu havaalanında günde sadece 1 saat ücretsiz internete sahipsiniz. İnternetsiz sabaha kadar havaalanında vakit nasıl geçer? Herkese bol şans. Ben bu sürenin tamamını gezi günlüğümü doldurmakla harcadım.

Şimdilerde ziyaret etmek için biletinizi aylar öncesinden almış olmanız gereken Machu Picchu’yu 3 sene önce sabahın erken saatlerinde hemen hemen kimse olmadan ziyaret etmenin mümkün olduğu söyleniyor.

Yine benzer şekilde, bundan birkaç yıl öncesine kadar gökkuşağı dağının bırakın her gün onlarca turist kafilesini ağırlayan bir yer olmasını; yalnızca yerel halk tarafından bilinen ve bu insanların haftasonu etkinliği olarak uğradığı bir yer olduğu söyleniyor. Gelin görün ki özellikle instagram’da bu bölgeden paylaşılan tüm o görkemli fotoğraflar bölgeye büyük bir ilginin doğmasına sebep olmuş ve buraya yapılan turlar her geçen gün daha da yoğunlaşmakta.

Şehirde turların düzenlendiği onlarca merkez mevcut. Bu merkezlerin tamamı çok geniş bir alana yayıldıklarından, bazı gruplara ayrılmış durumda ziyaretleri gerçekleştiriliyor. Bu turları sağlayan acentelerin sayısı da yüzlerle ifade edilecek kadar fazla. Hemen her hostelin yanı başında tur acentelerinin ofisleri mevcut. Hostelin merkezi bir yerde olması da şart değil; insan kalabalığının olmadığı en ara sokaklarda bile bir çok tur acentesi ofisi görebiliyorsunuz ve bunların hiç biri bu destinasyonlara boş gitmiyorlar. Ana meydanlarda restorandan ve herhangi diğer bir işletmeden çok daha fazla tur acentesi ofisi göreceğiniz kesin. Yanyana onlarcasını görebileceğiniz sokaklar dahi var. Böyle olunca yerel halk için bu acenteler önemli bir istihdam da sağlamış durumda. Özellikle kadınların yalnızca turizm sektöründe değil, genel olarak çalışma hayatına katılımındaki yükseklik dikkat çekici seviyede.

Bu acentelerin düzenlediği turların özelliklerinden ve gittikleri destinasyonlardan bir diğer yazımda bahsediyorum. Her biri, üzerine uzun uzun yazmaya değecek destinasyonlar.

Şimdilik şehir merkezindeki uğrak noktalardan devam edelim.

San Blas Bölgesi

Burası şehrin dokusunu en yoğun yaşayacağınız bölgelerin başında geliyor. Her bir sokağını uzun uzun gezmekten sıkılmayacağınız, göz banyosu yapacağınız bir bölge.

Burada yürüyüşe çıkmadan fotoğraf makinenizde yeterli poz olduğundan emin olun. Bu bölge yine konaklama yerlerinin de en yoğunlukta olduğu bölge.

Şehrin bu tarihi merkezi tamamıyla yürüyerek gezebileceğiniz büyüklükte. Kimi bölgesinde yokuşlar inip çıkacağınız bu gezinizde uzun yürüyüşlere müsaade edecek kıyafetleriniz ve ayakkabılarınız olması size rahatlık sağlatacaktır. Cusco’da yerel motiflere sahip kıyafetlerle dolaşan onlarca genç turist göreceksiniz.

Nedir bu yerel motiflere sahip kıyafetler?

Üzerinde mümkünse lama desenleri olan kalın örgü kazaklar, yoğunlukla kahverengi tonlarında uzun şallar, kulakları da saracak bereler… Hepsi muhakkak ortama tam uyum sağlatacak giyimler. Fakat siz yine de en azından ayakkabıdan ödün vermeyin derim 😊 Ben rahatına düşkün bir insan olduğumdan gezilerimde şıklığı en arka plana atarak gerekirse pijamalarıyla gezebilecek biriyim. Böyle olunca girdiğim bazı mekanlarda göze batıyor da olabilirim fakat who cares.

Tüm bu yerel kıyafetleri bulabileceğiniz meşhur bir pazar yeri mevcut şehirde; San Pedro Market.

Bu pazarda giyimden gıdaya bir çok şeyin yerel olanını bulabilirsiniz. Kıyafet satan tezgahlar pazarlığa açık olsa da karınları tok satıcılardan oluştuğunu söyleyebilirim.

Burada daha önce görmediğiniz meyve ve yemiş çeşitlerini de bulabilirsiniz. Çoğu satıcılar bizim pazarcılarımızın aksine almak istediğiniz gıdaları tatmanıza dahi müsaade etmeyebilir yalnız.

San Pedro Market ile ilgili paylaşacağım son not ise buranın akşam havanın karardığı saatlerde kapanıyor olduğu. Öyle ki, pazar alanının bir çok girişi olmasına rağmen, benim burayı ziyaret ettiğim saatlerde alandan çıkmak için hala açık olan kapıyı bulmam zaman almıştı.

Coricancha: Temple del Sol

Güneş Tapınağı. Cusco şehrinin gurur kaynağı tarihi yapılarından bir diğeri.

Şehir merkezinde bulunan bu diğer İnka mirası, zamanında imparatorluğun en önemli tapınağı konumundaymış. Güneş Tanrısı İnti’ye adanmış olan bu tapınak günümüze kadar olabilecek en iyi şekliyle korunmuş ve ziyaretçilerine tüm kısımlarıyla açık.

Zamanında bu imparatorluğun altına verdiği maddi bir değer olmamasının da etkisiyle, bu tapınağın mümkün mertebe bir çok yerinin altın ile kaplı olduğu söyleniyor. İnka İmparatorluğunda altının üstün bir maddi kıymetinin olmamasının yanında, bu insanlar estetik olarak altına oldukça düşkünlermiş.

Bakıldığı zaman İspanyolların bu topraklara ağızları sulanırcasına dadanmasının başlıca sebebi de zaten bu; Cusco’ya gelip burada her yeri yakıp yıkarak gemiler dolusu altını ülkelerine geri götürdükleri biliniyor. Bu işgal zamanında İnkalıların altınlardan önce korumaya çalıştıkları ilk şey, altından yapılma, Güneş Tanrısına ithaf edilmiş olan put olmuş. Bugün bu tapınağın ziyaret edilen kısmında bu putun konulduğu yeri görebiliyor olmanızla birlikte, yerinde herhangi bir şey bulamıyorsunuz.

Avlusu ve yapının enteresan diğer kısımlarıyla içeride birkaç saatlik bir vakti sıkılmadan geçireceğiniz bir tapınak olduğunu garanti edebilirim.

Lamalar Her Yerde!

Cusco’da en sıklıkla rastlayacağınız yerel manzaraların başında belki lamalar geliyor. Lamalar bu bölgenin en dikkat çekici görüntülerinden ve turistlere sunulan aktivitelerinden biri.

Sokak başlarında, meydanlarda süslü lamalarıyla dolaşan, baştan aşağı yerel kıyafetleriyle bürünmüş kadınlar görmeniz oldukça muhtemel. Tahmin edileceği üzere bu kadınlar sizlere lamalarıyla fotoğraf çekinmeyi ve onlarla istediğiniz gibi ilgilenmenizi vaat ederek sizden herhangi bir miktarda ücret bekliyorlar. Avuçlarına bırakacağınız paranın çoğu zaman bir önemi yok. Sanırım aramızda kimse kuruşlar bırakacak kadar vicdansız değildir 😊

Cusco’da Konaklanacak Yerlerin Durumu

Eğer konaklamadan beklentiniz yalnızca akşamları gelip yatağınızda dinlenmek ise Cusco’da bu konuda cebinizden çok uçuk rakamlar çıkmayabilir. Fakat üzerinde durulacak birkaç konu var.

Bunlardan biri ziyaretinizi gerçekleştireceğiniz mevsim. Eğer sıcak bir mevsimde gidecekseniz konaklamanızda ısıtma ile ilgili bir beklentiniz olmayacaktır. Fakat ben Ağustos ayında gerçekleştirdiğim ziyaretimde değil yorgana sıkı sıkı sarılmak, ısınmak için yorganı yakasım gelmişti.

Cusco şehrinin sene içerisindeki iklim durumunu linkten kontrol edebilirsiniz. Bilinir ki bu site benim en güvendiğim ve ziyaret edeceğim şehirlerin hava durumları hakkında bilgi edindiğim sitedir.

Cusco’da ucuz yollu kalacağınız yerlerin neredeyse hiç birinde ısıtma mevcut değil. Bu kesinlikle gitmeden hesaba katmanız gereken bir konu.

Bununla paralel olarak hesaba katmanız gereken bir diğer konu da tesisteki sıcak su mevcudiyeti. Sıcak su hizmeti vermeyen tesis sayısı da oldukça fazla. Bunu booking.com yorumlarından kolaylıkla takip edebilirsiniz. Aman, instagrama iki fotoğraf atacağım derken sağlığınızdan olmayın.

Cusco’da tanık olduğum iki pansiyonda dikkatimi çeken bir diğer konu da, daha önce hiç bir turistik şehirde görmediğim şekilde; konaklama sektöründeki insanların İngilizce’ye olan uzaklıklarıydı. Şanssız bir şekilde, rezervasyonumu yaptığım hotelde odamı boşaltmalarını beklediğim çift bir gün önceki Gökkuşağı Dağları gezilerinde rakımın çarpması ile hastanelik olmuşlar ve bunun sonucunda tesis yetkilileri şehirde en az bir gün daha kalmaları gerektiğinden bu konuda anlayışımı rica ederek bana eşit şartlarda başka bir pansiyon ayarlayacaklarını vaat ettiler.

Bu müzakereyi gerçekleştirirken İngilizce bilmediklerini fark ettiğimde bunun diğer yerlerde de aynı olacağını beklememiştim fakat durum diğer pansiyonda da aynı bu şekildeydi.

Bu benim için bir yandan bulunduğum bölgeye daha iyi nüfuz edebilmek adına güzel bir detay da olsa, İspanyolca bilmiyorsanız konaklamanız sırasında bunun sıkıntısını çekebileceğinizi bilmenizi isterim.

Inca Kola Hayranlığı

Peru’nun yerli bir içeceği olan Inca Kola, halkın bir içeceğe karşı duyulması beklenenden çok daha fazla bir bağlılık ve sevgi duyduğu bir içecek.

Gitmeden önce konuştuğum tüm Perulu arkadaşlarım bana ısrarla Inca Kola’yı denemem gerektiğini ve bayılacağımı söylediler. Kendilerinin de bayılarak içtiklerini biliyorum, fakat gelin görün ki bizler için çok da farklı bir lezzet sayılmaz. Niğde Gazozu’ndan çok daha farklı bir tadı olduğunu söyleyemeyeceğim.

Yine de yerel lezzetlerin yanında deneyebileceğiniz veya yürüyüşleriniz sırasında serinlemek için alabileceğiniz soğuk bir gazlı içecek.

Taksilere Dikkat

Taksiye havaalanından şehir merkezi arasındaki ulaşımınızdan başka bir zaman ihtiyacınız olmayacaktır, fakat bunun için de aklınızda bulunsun ki buradaki taksiciler pek iyi niyetli değiller. Havaalanından merkeze gitmek istediğimde ısrarla sertifikası ve izni olan resmi taksicileri aradım, ve tüm o ağzınızın içinde dolaşan korsan taksicilerden fırsat kaldığı kadarıyla buldum da.

Fakat bulduğum taksiciler, normalde şehir merkezine 45 Pesoya gittiklerini ama benim lokasyonuma eğer kabul edersem 50 Pesoya götürebileceklerini söylediler. Bu, tüm geceyi uyumadan geçirmiş olan bana çok da yanlış gelmedi, ki sırf fiyatta soru işareti yaşamamak için bu taksicileri seçmiştim.

Gelin görün ki o mesafenin aslında 15 Pesodan daha azına götürüldüğünü anlamam, dönüş yolunda taksiciye cebimdeki 15 Peso bozukluklardan fazlasını kağıt para ile tamamlamaya çalışırken öğrendim. Çocuğun “abi yeter daha ne veriyorsun o kadar para beni bozar” dercesine yaptığı itiraz ile bir anda her şey dank etmişti.

Çok şık kazıklandım.

Bu vesile ile Cusco şehrinin pek de ucuz bir şehir olmadığını, burada turist atraksiyonlarını yerine getirmek için olsun, buraya ulaşmak için olsun, epey genişçe bir bütçe ayırmanız gerektiğini belirtmiş olayım. Tüm bunların dışında şehir çevresini donatmış onlarca uğrak yerler ve İnka İmparatorluğunun bu bölgeye bıraktığı eserler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için sizleri bir diğer yazıma beklerim.

GezenBey Yazar

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir