Bir Meslek Hastalığı Örneği Olarak: Mesleklerinin Altında Kalan İnsanlar

Üzerinden henüz çok zaman geçmiş sayılmaz ama, bizim zamanımızda da başta hikaye özelliği olmakla birlikte sosyal medyanın şimdiki kadar yaygın ve popüler bir şekilde kullanıldığını ve bizim öğretmenlerimizin de okuldayken şimdiki zaman öğretmenleri ile aynı paylaşımları yaptıklarını düşünüyorum. Konduramıyorum.

Dağ gibi adamlardı bizim öğretmenlerimiz. Laubaliliğe yer vermeyecek kadar ciddiyeti yüksek kadınlardı.

Adım başı öğrencileri ile selfie çektirmek, sınav zamanı sınıfın sessiz ve tedirgin halini anlık olarak arkadaşlarıyla paylaşmak, sınavda veya sınıfta sorulara öğrencilerin verdiği yanlış veya alakasız cevaplar üzerinden sosyal medya üzerinden mizah yaratmak sadece teknolojinin değil; yeni nesil öğretmenliğinin bizlere sunduğu yenilikler.

Yeni nesil öğretmenliğinde öğretmenler çocukların aile ortamında gerekli eğitimi almadıkları için saygıyı öğrenemediklerinden ve otorite kurmanın zorluğundan şikayet ederken kendilerinin içinde bulunduğu ciddiyetsizliğin farkına varamıyorlar.

Öğrencilerinin sınavda verdikleri yanlış cevaplar veya karnelerdeki öğretmen görüşünün bulunduğu kısım üzerinden sosyal medyada mizah ürettikleri paylaşımlarının sadece öğrencinin değil, kendilerinin de başarısızlıklarını gösterdiğinin farkında değiller.

Eski zaman öğretmenliğindeki idealist insanlar gitti, yerlerine maalesef okulun ne ara bittiğini anlamamış, eğitimcilikten uzak, hala rivriv peşinde olan -çocuklar- geldi. Bunların bir kısmını KPSS sınavına hazırlanırken boşta kalmamak için öğretmenlik yapan insanların oluşturduğunu biliyorken, eğitim-öğretim üzerine hevesleri ve idealleri olan insanlar yerine onları göreve getiren makamları da yürekten alkışlamak gerekiyor.

Hey Saat 5i 1 Geçiyor!!!

Mesleğim gereği en çok tanık olduğum bir diğer çalışma alanı olarak mühendislikte benzer bir durum görüyorum. Piyasada mühendis olarak çalışan insanlar yeni bir şirkete girdiklerinde gözlerinin ilk aradığı şey girdikleri projenin/şirketin/ofis ortamının nasıl en iyi şekilde hadi bakalım başlıyoruz temasıyla takipçilerine aktarılacağı.

Çalışılan ortamın, girilen toplantıların, iş için yapılan seyahatlerin ve kontrollerin insanların etkileneceği ve gıpta edeceği şekilde sosyal medyada paylaşılması bir çok genç çalışanın kolladığı konuların başında geliyor.

Çalışma ortamının gerektirdiklerini yapıyor olmayı kendi gözünde büyüttüğü gibi insanlara da bunların çok ekstra şeyler olduğunu aktaran mühendisler, saat mesai saatlerinin 1 dakika geldiği anda eğer hala çalışıyorlarsa içlerini kemiren bir bu saat oldu hala çalışıyoruz temalı paylaşım yapma isteği ile karşılaşıyorlar.

İster bir inşaat projesinde görevli inşaat mühendisi olsun, ister merkez ofiste raporlama ve dökümantasyon ile görevli başka bir mühendis olsun; herkes vasıfsız bir iş yerinde çalışmadığını ve bu iş yerinde önemli bir görevi olduğunu insanlara kanıtlamanın peşinde…

Kendisini sıklıkla mesleği ile ilgili gündeme getiren insanlar ne yazık ki benliklerini ve iş dışındaki sosyal karakterini mesleklerinin altına almaktalar. Başka bir deyişle kendi elleriyle mesleklerinin altında kalmaktalar.

GezenBey Yazar

Yorumlar

    Simay

    (17 Kasım 2017 - 20:12)

    Çok güzel tespitler ..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir