Popülariteden Uzak Sakin Turizm: Guayaquil, Ekvador

Guayaquil şu ana kadar gördüğüm şehirler arasında doğanın, doğal türlerin ve bunun korunmasının tüm şehir boyunca en fazla ön plana çıkarıldığı şehir oldu. Henüz şehrin havaalanında ilk adımlarınızı atmaya başladığınız an billboardlarla başlayan doğal yaşam ve bunun korunması farkındalığı, pasaport kontrolü sırasındayken havaalanı personeli tarafından elinize tutuşturulan broşürle devam ediyor.

Bu, şehrin size merhaba deme şekli.

Şehrin Yapısı

Guayaquil şehri Güney Amerika’nın en eski şehirlerinden biri ve başkent Quito’nun önünde Ekvador’un en önemli şehri konumunda. Bu şehir bir liman şehri olması ve turistik faaliyetlere daha açık olmasının yanı sıra ülkenin vitrini olma misyonu yüklenmiş bir proje şehri. Tüm şehir, Ekvador’a güzel bir profil kazandırılması amacıyla uzun vadeli ve kapsamli bir şehir planlama süreci geçiriyor ve bu süreç şehre daha ziyade bir modernizm katma gayesinde.

Esasında şehir, merkezinde dipdibe binaların olduğu çok da düzenli olmayan bir yapıya sahip. Bir haliç etrafına kurulmuş, sıkışık bir şehir olduğunu söyleyebiliriz. Şehir merkezinde yapı adaları epey küçük (ve sıkışık) tutulmuş ve bunun sonucu olarak 500 metre yol yürürken 5 defa karşıya geçmek için ışıklarda beklemek durumunda kalıyorsunuz. Şehir merkezinden uzaklaştıkça bu durum biraz daha rahatlıyor ve evlerin daha seyrek aralıklarla dizildiği, daha sakin sokaklar geliyor.

Sokaklar her daim hareketli. Sokaklarında günün her saati bir insan sirkülasyonu var ama yine de çok kalabalık bir şehir değil. Evlerin çoğunlukla birkaç katlı olduğu bu şehirde sonuç olarak insanlar daha geniş alanlara yayılmışlar ve dar alanlarda dayanılmaz insan yoğunluğu diye bir sorun bulunmuyor.

Ne kadar fazla seyyar satıcı olduğunu anlatma kabiliyetim yok; gerçekten çok fazla. Hotelinize dönerken kulağınızda hala aguaaa, aguaa (seyyar su satıcıları) sesinin yankılandığını fark edebilirsiniz. Bununla birlikte ev yapımı dondurma satan ve seyyar tezgahlarda cızbız bir şeyler pişirip satan insanlar tahmin edeceğinizden çok daha fazla. Kadıköy İETT peronlarında bu kadar yoktur, öyle söyleyim 🙂

Şehrin her sokağında müzik var. Beyaz eşya dükkanları bile müziksiz karşılamaz sizi. Bakkala girersiniz, size nerede olduğunuzu hatırlatan müzikler çalıyordur. Şehrin en güzel sokaklarında yürüdüğünüzde size eşlik eden bir müzik vardır elbet. Parklarda bahçelerde şarkı türkü söyleyen amcalara muhakkak rastlarsınız. Sessiz bir şehir değil, ancak bununla birlikte kafa patlatan bir gürültüsünün olduğunu söylemeyeceğim.

Havaalanında karşılaştığınız ilk Ekvadorlu olan pasaport kontrol memurundan tutun, yemek yemek için gireceğiiz herhangi bir profildeki restoran, veya replika bir Ekvador forması satın almak için pazarlığa tutuşacağınız esnafına kadar insanlar sizi oldukça sıcak karşılayacaktır. Turist olduğunuzu fark etseler dahi sizinle İspanyolca konuşmayı tercih etmeleri Fransa’dakine benzer şekilde aşırı milliyetçiliklerinden değil, öyle kolaylarına geldiğindendir 🙂 Bu insanların keyfine ve rahatına düşkün insanlar olduklarını unutmayalım.

Başlıca Turist Atraksiyonu Noktaları

Guayaquil’de benim en haz aldığım şey, şehrin doğal alanlarında geçirdiğim vakit oldu. Şehrin dört bir yanına yayılmış park ve bahçeler için ayrı bir yazım mevcut, lütfen buyurun.

Malecon 2000

Hiç şüpheye yer vermeden, Guayaquil’de turist atraksiyonları arasında en başta gelen yer Malecon 2000. Burası, adını hizmete açıldığı 2000 yılından alan 2,5 km uzunluğunda özellikli bir kıyı şeridi.

Malecon 2000 başından sonuna kadar yalnızca belli aralıklardan giriş sağlanan ve her girişi polislerin koruduğu bir alan. Girişler dışında bölge çitlerle çevrilmiş durumda ve bu şekilde alana giriş-çıkışlar tamamen kontrol altında. Burada çoğunlukla aileler ve genç çiftleri göreceksiniz.

Burada bizi ne bekliyor?

Buradaki içerisinde onlarca mağaza bulunan bir alışveriş merkezinde çoğunlukla giyim ve kozmetik ürünleri üzerine mağazalar bulunuyor.

Farklı statülerdeki restoranlarda her bütçeye uygun yemek bulabilirsiniz. Fast food dükkanları, ucuz geleneksel yemekler yapan yerler, ve daha lüks statüde hem göze hem damağınıza hitap eden restoranlar… Başından sonuna kadar bunlardan bir çoğunu bulmak mümkün. Ayrıca soluklanmak için oturup kahvenizi içebileceğiniz güzel mekanlar da mevcut.

Mercado del Rio, alanda bulabileceğiniz en kaliteli yemekleri sunan mekan

Guayas Nehri boyunca uzanan bu kıyı şeridini yürürken, bir nehrin kıyısında yürüyüş yapmanın hazzına varamayacağınızı size garanti edebilirim. Bunun en başlıca sebebi bu nehrin özellikle rengi sebebiyle pek de göze hitap etmiyor oluşu. Onun dışında çok da temiz olduğunu söyleyemeyeceğim. O yüzden Malecon 2000’den beklentinizi düzenli bir kıyı şeridinde güzel bir vakit geçirmek olarak belirlemenizi tavsiye ederim.

Yine de bu nehir üzerinde sürekli olarak gerçekleştirilen tekne turları var. Bunlardan en önde geleni, şehrin meşhur teknesi Barco Morgan. Nehir üzerinde 1 saatlik bir tekne turu vaat eden bu etkinlik için ödemeniz gereken ücret 7 $. İçerideki bardan da faydalanmak istemeniz halinde fiyat 15 $ oluyor.

Tüm kıyı şeridi boyunca ücretsiz internet erişimi ile birlikte, belli aralıklarla yerleştirilen cep telefonları için şarj ünitelerinin bulunduğu notunu da buraya düşeyim.

Malecon 2000’de şehrin ön plana çıkan objelerinden karşınıza çıkacak olan bir diğeri de La Perna; Güney Amerika’nın en büyük dönme dolabı.

Şehrin silüetine kadar dahil edilen bu dönme dolaptan beklentinizi çok yüksek tutmamanızda hiçbir sakınca yok. Turunu 12 dakikada tamamlayarak size bir şehir panaroması seyretme fırsatı veren bu yapı, tanımı ile eşleşecek kadar da büyük değil. Yanına gittiğinizde çok da rağbet görmediğini göreceksiniz. Ayrıca şehirde ücretli olan tek atraksiyon olduğunu söyleyebilirim. Ziyaret edilecek bütün yerler ücretsiz iken, burası 5 $lık bir tecrübe vaat etmiyor.

Buyurun size daha güzel bir seyir zevki sunacak bir diğer detaydan bahsedeyim; Las Peñas

Kıyı şeridini yürümeyi bitirdiğinizde karşınıza rengarenk evleri ve sokakları ile birlikte, sokakları daha ziyade merdiven basamaklarından oluşan bir tepe göreceksiniz. Bu tepe, zirvesinde zamanında bir gözlem kulesi olarak hizmet etmiş kulesi ile bir seyir terasına sahip.

444 basamaklı ana merdiven basamaklarını tırmanarak çıkacağınız bu tepe, yol boyunca size renkli evlerle birlikte müzik dolu sokaklar vaat ediyor. Yol boyunca her basamağın üzerinde kibar bir biçimde kaçıncı basamağı tırmanıyor olduğunuz yazıyor, ve sık sık dinlenme fırsatı bulabileceğiniz yerler var.

Zirveye ulaştığınızda ufak bir park ile birlikte bir seyir teras sizi karşılıyor. Şehir olağanüstü güzellikte bir panaromaya sahip olmadığından bu manzara sizi büyülemeyecek fakat buraya çıktığınıza pişman olmayacaksınız.

Las Peñas’tan inerken Guayaquil’in temsili olan sokaklardan birini, Numa Pompilio Llona sokağını bulacaksınız. Sokağı sonuna kadar yürüdüğünüzde karşınıza bir başka kıyı şeridi çıkacak. Burası bol gölgelik alana sahip, oturup soluklanacağınız bolca bankı olan ve çok güzel restoranların bulunduğu bir bölge.

Guayaquil’deki turist atraksiyonlarına dair aktaracağım en önemli detaylardan biri, hemen her atraksiyonun ücretsiz olması. Avrupa’nın ve Türkiye’nin bir çok şehrinde en sönük turist atraksiyonları ve lokasyonlar için bile ücret talep edilebiliyor ve bunların çoğu verilen ücrete değmiyor. Burada ise bir çok yere ücretsiz erişim sağlayabiliyor olmanız şehir yönetimi tarafından insanlara sunulmuş bir diğer hizmet.

Önemli bir diğer nokta da, şehrin turist akımına uğrayan bir şehir olmaması münasebetiyle bir çok atraksiyonu meraklı turist kalabalığından arınmış bir şekilde gerçekleştirebiliyor olmanız. Gezerken etrafınızda bulacağınız insanların çoğu şehrin sakinleri. Ben ilk defa Guayaquil’de popüleriteden uzak bir şehri gezmenin tadına vardım. Burası sizlere sakin bir turizm ile Güney Amerika hayatını tecrübe etmeyi vaat ediyor.

Yemekler

Yemek konusunda tavsiye edeceğim en öncelikli şey deniz ürünleri. Her türlü deniz ürünü gerçekten çok lezzetli. Şehirde yengeç yemeği yapan bir çok restoran var. Yengecin başka herhangi bir şey katılmadan dümdüz önünüze geldiği bir yemek, başka bir şey değil. Ha, bakıp bakıp ben bunun neresinden tutar, nasıl yerim diye düşünecek olmanız gayet doğal. Yengeç, parçalamanıza yardımcı olmak adına bir tokmakla birlikte geliyor. Ben o topa girmedim.

Yemeklerde porsiyonların ucuz yollu mekanlar haricinde olağanüstü bol olduğunu belirtmeliyim. Eğer güzel bir yerde güzel bir yemek yiyecek olursanız, çok aç olduğunuzdan emin olun 🙂

Yemek konusunda üzerine değinilecek bir başka husus Muz konusu. Muz bu ülke için adeta bir madenden farksız. Türlerinin korunması için billboardlar üzerinden geniş bir farkındalık çalışması yürütüldüğüne şahit oluyorsunuz. Yemeklere yansıması ise çok farklı şekillerde oluyor. Muzun kızartılmış halde yanında servis edilmediği yemek yok gibi. Her ne yemek söylerseniz söyleyin, yanında muhakkak kızartılmış bir muz ile birlikte geliyor. Kimi zamansa yemeğin yanında bir atıştırmalık olarak kıtır cips halinde buluyorsunuz muzu.

Şehir İçi Ulaşım

Şehir içi ulaşımda toplu taşıma gerçekten iyi durumda görünmüyor. Guayaquil’in yerlileri tarafından tavsiye edilmediği üzere toplu taşımayı kullanmadım, fakat bunun için bir tavsiye almaya da gerek yokmuş zaten. Toplu taşıma araçları oldukça eski ve pek güven vermiyor. Yerli halk toplu taşıma araçlarında çokça hırsızlık olaylarının görüldüğünü söylüyor. Bununla birlikte zaten klimasız, eski otobüslerde son ses müzik açmış giden şoförleri görünce içeriye adımınızı atasınız gelmiyor. Şehir içinde ulaşım çoğunlukla taksilerle yapılıyor. Taksi anlayışı da halkta büyük ölçüde Uber ve benzeri kuruluşlar olarak yerleşmiş durumda. Halkın orta düzeyin üzerinde hayat süren kısmı sarı taksi ve toplu taşıma kullanmıyor.

Ben Uber ve benzeri oluşumlara karşı olduğum gerekçesiyle ulaşımımı sarı taksiyle yaptım. Fakat herhangi bir merağa yer vermeden söyleyebilirim ki bu şehrin taksileri dökülüyor. Daha kötü taksi flosunu yalnızca Kharkiv’de görmüştüm. Orada da arka koltukta oturan arkadaşlarımın da benimle birlikte havaalanına kadar gelebileceklerinden endişeleniyordum, araç her an ortadan ikiye ayrılabilecek gibiydi.

Taksimetresi olmayan, klimasız araçlar kullanan bu taksileri kullanmak istemeyenleri çok da haksız bulamayacağım.

Şehir içi taksi ile ulaşım 4 $ ile 7 $ arasında değişiyor. Şehrin en uzak köşesinden bir yere gittiğinizde ödeyeceğiniz ücret 7 $’dan fazla değil.

Tehlikeli Bir Şehir mi?

Bu, herhangi bir Güney Amerika şehrini gezerken akıllara gelen ilk sorulardan biri. Henüz bir çok Güney Amerika şehrini tecrübe etmemiş olsam da, bir çok ülkeden insanlarla yaptığım sohbetler üzerinden bildiğim kadarıyla; tehlikeden arınmış, güvenli diyebileceğimiz bir Güney Amerika şehri yok.

Guayaquil şehri de bir yere kadar güvenli bir şehir. Şehrin önemli noktalarında etrafı kolaçan eden bir çok polis görebilirsiniz. Yazının başında bahsettiğim üzere, bu şehri ülkenin vitrini haline getirmek için gerçekten bu şehre güzel bir profil kazandırılmaya çalışılıyor ve bunun için yapılanlar yalnızca şehri güzelleştirme çalışmaları değil. Aynı zamanda şehrin güvenliğinin sağlanması ve özellikle kalabalık noktalarda halkın huzurlu dolaşabilmesi için önemli çalışmaların yapıldığı biliniyor.

Yine de şehir merkezi de dahil olmak üzere çok kalabalık olan yerlerde ayrı, çok tenha olan yerlerde ayrı dikkat etmekte fayda var. Şehirdeki ilk günümde hotelimdeki görevlilerle şehir içi ulaşım ile ilgili konuştuğumda bana harita üzerinden girmememi önerdikleri bölgeler vardı. Bu öneriden yola çıkarak benim de sizlere önerim; Google Haritalar’ın size önerdiği yolu doğrudan takip etmemeniz. Takip edeceğiniz güzergah belirledikten sonra bu güzergahı olabildiğince ana yollardan takip etmeye özen göstermenizi tavsiye ederim.

Konaklama

Şehirdeki hotellerin büyük bir çoğunluğu Malecon 2000 civarında konumlanmış durumda. Buradaki hotellerden ucuz olanların çok büyük bir çoğunluğunun cadde üzeri gürültülü veya tatmin edici şartlara sahip olmayan hoteller olduğundan emin olabilirsiniz.

Yerel halkın müzik aşkı veya merkez civarındaki günün her saatindeki araç trafiği gece sakin bir uyku çekmenizin önüne geçebilir. Bunu yaşamamak için de hotel yorumlarını iyice okuyup, bütçeyi biraz yukarıda tutmanız gerekebilir.

Eğer ki bütçenizi aşmak istemiyor ve lokasyondan feragat etmeyi tercih ediyorsanız, merkezden biraz uzaklaşıp daha sakin yerlerde kalabilirsiniz. Benim kaldığım hoteli buradan inceleyebilir ve şu yorumlarıma istinaden değerlendirme yapabilirsiniz:

Burası şehir merkezine gidip gelmesi yürüme ile ortalama yarım saat süren, sakin bir lokasyondaydı.  Bu yarım saatlik süre gezmekten yorulduğunuz günlerde çok uygun bir süre değil. Fakat lokasyon oldukça sakindi, ve hotel daha ziyade ailelerin kaldığı bir hoteldi.

Bu şehirde hotellerin en büyük iki sorunu;

  1. Bulundukları lokasyonların gürültülü olması
  2. Odaların penceresiz olması

Enteresandır, Guayaquil’deki hotellerin bir çoğu penceresiz odalara sahip. Bunu hotellerin yorumlarını inceleyerek de rahatça görebilirsiniz.

Guayaquil’e Ulaşım

Guayaquil’e Türkiye’den herhangi bir direk uçuş bulunmuyor. Aktarma noktası olarak belirleyeceğiniz en uygun şehir ise Madrid. Madrid şehrinden Guayaquil’e doğrudan uçuşlar bulabileceğiniz gibi, Kolombia veya Panama üzerinden bir diğer aktarma ile Guayaquil’e ulaşmanız da mümkün.

Burada karşınıza çıkması muhtemel bir sorun transit vize olacak. İstanbul’dan çıkışlı uçuşlar Madrid üzerinden devam edildiğinde birbirine bağlı uçuşlar olmuyor; başka bir deyişle İstanbul-Madrid ve Madrid-Güney Amerika uçuşları aynı firma tarafından gerçekleştirilmiyor. Bu da İspanya Türk vatandaşlarından vize isteyen bir ülke olduğundan dolayı, karşınıza transit vize sorununu çıkarıyor.

Benim yaptığım İstanbul-Madrid ve Madrid-Guayaquil uçuşları birbirinden farklı firmalar tarafından yapılıyor olmasına karşılık, ben herhangi bir İspanya vizesi sahibi olmaksızın bu uçuşları çift yönlü gerçekleştirebildim. Transit vize durumu bu tarz aktarmalarda her zaman kafa karıştıran bir durum olduğundan üzerinde daha detaylı konuşulması gerekiyor. Bu konuda kafasında soru işareti olanlara site üzerindeki ulaşım formundan mesaj atmaları durumunda bilgi verebilirim.

GezenBey Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir