Erasmus’un Bir de Stajı mı Varmış?

Erasmusta ne yok ki arkadaşlar. Çoğu kişi Erasmusu sadece öğrenim hareketliliğinden ibaret göre dursun, bu çatı altında bazı başka fırsatlar da mevcut. Şimdi gelin o fırsatların neler olduğuna da bu yazıda göz atalım.

Öncelikli olarak bahsetmem gereken şey; bu yazıda amacım yalnızca edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaşarak bilgi aktarımına yardımcı olmaktır. Yazılarımın işaret edilerek sizlere bilgi vermesi beni yalnızca mutlu etmekle birlikte, GezenBey.com sitesinin herhangi bir kuruluş ile bağının olmadığını hatırlatarak burada yazanların hiç bir 3. taraf kuruluş yararı için yazılmadığını bilmenizi isterim.

Olur da bir gün bir kuruluş ile iş birliği yapacak olursam sizlerin güvenliğinizi gözeterek bu yazı içerisinde ilgili kuruluşu duyuracağımdan emin olabilirsiniz.

Erasmus kariyerine staj ile başlayan pek az kişi vardır. Çoğu kişi önce öğrenimi tecrübe ettikten sonra hızını alamadığından mıdır, tadına varamadığından mıdır bilinmez, staj ile yoluna devam eder. Ben de bizzat kendim o şekilde yaptım. Üniversite 3. sınıfta öğrenimi tecrübe edip bilindik hayatıma geri döndükten sonra dedim ki aga ben bu Avrupaya bir daha giderim.

Başlarda Avrupanın kapılarını zorlama yöntemim biraz farklı idi. Dünyanın herhangi bir yerinde gönüllülük esasıyla 12 aya kadar çalışabileceğiniz Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH), bir diğer bilinen adıyla EVS için epey bir şansımı denemiş ve araştırma yapmıştım fakat bulunduğum şehir olan Trabzon’dan bu olayın çok da kolay yürütülemeyeceğini anladım.

O sıralarda son sınıf öğrencisi olmam sebebiyle Erasmus stajını düşünmüyordum, çünkü stajı yapacağım sıralarda mezun olmuş olacaktım. Sonra her ne olduysa ben mezun olduktan sonra da Erasmus stajı yapılabileceğini öğrendim. Bunu duyan ben durur muyum? Durmadım. Önce AGH için açık kalmış bütün sekmelerimi kapattım, ondan sonra bütün araştırmalarımı birer birer sildim. Çünkü efsane geri dönebilridi.

Efsaneden kastım Portekiz, çünkü Avrupada daha fazla gitmek isteyeceğim bir ülke olamazdı. Nedenini uzun uzun yazdım. Ben buna karar verdiğimde en yakın Erasmus sınavına bile 1 ay gibi bir süre olmasına karşın ben kafamda kendimi Portekiz’e hazırladım.

Biraz süreç ile ilgili bilgi vermek adına gerekli adımlardan bahsedeyim;

Nasıl Oluyor Bu İşler?

Hemen anlatayım, çok basit. İzlenmesi gereken adımlar öğrenim hareketliliğindekine büyük ölçüde benzer şekilde.

 1. Erasmus sınavına girdik. Erasmus sınavı neydi? Erasmus sınavı dil yeterliliğini belirlemede oldukça etkili bir sınavdı. Son zamanlarda çalışarak girmekten medet ummayıp, sınavda İngilizce kabiliyetimizi ortaya koyuyoruz. Sınavdan Erasmus ofisinin belirlediği baraj notundan fazlasını elde edince ikinci adıma geçebiliyoruz. Benim bu sınavı geçme konusunda kendime olan güvenimi aşağıdaki görselden anlayınız 😀

 1. İngilizce mülakat. Burada da yine diğer yazımda biraz daha ayrıntılı bahsettiğim üzere ortalama 15 dakikalık orta düzey zorlukta bir İngilizce sohbet gerçekleştiriyoruz. Çoğu okulun bu mülakat kısmını uygulamayarak öğrencileri yalnızca sınav notu ve akademik ortalama üzerinden sıralamaya soktuğunu unutmayalım.
 2. Sıralama ve kontenjan. Sınav ve mülakat notumuzla birlikta akademik ortalamamız da hesaba katılarak oluşturulmuş sıralamada her bölüm için ayrı ayrı belirlenmiş kontenjanlarda kendimize yer bulabilmiş olmamız gerekiyor.

Bu aşamadan sonra olaylar bambaşka bir hal alıyor. Eğer ki kontenjana dahil edilebilmişseniz, maalesef bu Erasmus stajı yapabilmeniz için yeterli değil. Öğrenimde kontenjana dahil edildikten sonra yapmanız gereken şey, okulun sizi sıralamada yerleştirdiği okula gitmek için gerekli belgeleri toparlamaktı.

Ama bu sefer okulun anlaşmalı olduğu staj yerleri gibi bir durum söz konusu olmadığından, staj yapacağınız yeri tamamen kendi imkanlarınızla bulmanız gerekiyor.

Staj Yeri Arama Süreci

Bu aşama benim daha önce gelip, aşamadığım bir aşamaydı. Öğrenime gittiğim senenin yazı staj yapmak için de ayrıyeten hak kazanmış olsam da, staj yeri ayarlayamadığım için hakkım yanmıştı. Neyse ki onun yerine İstanbul’da yine güzel bir staj ayarlayabilmiştim ki, o ayrı bir hikaye.

Avrupanın herhangi bir yerindeki bir şirketin yabancı bir stajyeri 2 veya 3 aylığına istihdam etmeye niyetli olmasını veya bu konudaki teklifinizi kabul etmesini beklemek oldukça büyük bir iyi niyet gerektiriyor. O yüzden önde gelen şirketlere staj başvuruları yapmanın olumlu bir sonucunu alacağınız umuduna kapılmanıza gerek yok. Ben iki sene boyunca bu uğurda onlarca şirkete mail göndermemle birlikte hiç birinden geri dönüş bile alamadım.

Bu noktada Erasmus piyasasını paraya çevirmeyi başarmış bir takım firmalar var. Bu firmaların çalışma fonksiyonu, kendilerinin anlaşmalı olduğu şirketler ile sizin aranızda bir ara bulucu görevi görerek sizin yerinize staj yapacağınız şirketi ayarlamak şeklinde. Bu tabi ki belli bir miktar para karşılığında oluyor. Miktar firmadan firmaya değişiklik gösteriyor olmakla birlikte en azından alacağınız hibe miktarı kadarını bu ara bulucu firmalara vermeniz gerekebiliyor. Bu firmaları nasıl bulacağız diye soracak olursanız, google’da yapacağınız basit bir arama ile bir çoğuna ulaşabileceğiniz gibi onlar zaten okulunuzun yayımladığı listeler aracılığıyla bir şekilde size ulaşabiliyorlar.

Uzun Yolun Kısası

Tüm bu zorlukların yanısıra, “ne stajı ne çalışması allah Peygamber aşkına. Gezeyim, tozayım o kadar okuduk azcık da biz gülelim” diyenlerdenseniz benim önerim bir üniversite ile irtibata geçerek profesörün birinin yanında staj ayarlamanız olacaktır.

Üniversitelere yapacağınız başvurulardan en azından geri dönüş alırsınız 😀 Ben de Erasmus stajımı bir üniversitede yaptım. Avrupanın en güzel ülkesinin, en güzel bölgesinde bulunan bir üniversitede. The University of Algarve. Bu okulun bulunduğu Algarve bölgesi kendi başına uzun uzun anlatılabilecek bir yer ki ben de bununla ilgili bir yazı yazdım.

Okulda yapacağınız stajda yanında görev almaktan sorumlu olduğunuz bir profesör olur. Ki en başında bu profesör ile irtibata geçip, kendinizi başvuru yazınız ile birlikte bu profesöre kabul ettirmişsinizdir. Ben inşaat mühendisliği okudum. Stajımda da inşaat mühendisliği bölümünden bir kaç hoca ile birlikte bir takım çok basit işlerden sorumluydum. Zaten bir kaç aylığına misafirleri olduğunuz için sizin üzerinize çok da yüklenmiyorlar. Yalnız başka bölümler okuyup, haftanın tüm günleri hocasının peşinde sabahtan akşama çalışmaları kovalayan öğrenciler de tanıyorum; laboratuvar çalışmaları ile ilginecek arkadaşlara özel uyarımdır.

Onun dışında ofis/ laboratuvar çalışmasına çok da bulaşmayacak arkadaşlar için üniversitelerde çok rahat bir staj dönemi geçireceklerini taahhüt edebilirim 🙂 Muhtemelen aşağıdaki fotoğrafta olduğum gibi, rahat rahat ense yapabileceğiniz bir dönem olacak.

Nasıl Başvuru Göndereceğim?

Erasmus stajını iki kere kazanıp, ilkinde hiç bir yer ile anlaşamadığım için hakkımın yandığından bahsetmiştim. Bunun sebebine gelecek olursak, dürüst olabilirim ki başvuru mektubum ve özgeçmişim çok da etkileyici veya dikkate alınmaya değer değildi. Unutmayın ki bir profesör/ şirketin kendisine staj başvurusu gönderen bir yabancıyı kabul etmesi için o kişinin oldukça dikkat çekici ve ikna edici bir başvurusu olmalıdır.

Erasmus sınavını kazandım, şimdi bir şirket bulup staj yapmam lazım. İnşaat mühendisliği okuyorum, okulunuzda staj yapmak istiyorum şeklinde bir başvuru ile daha idealist bir başvuru yazısı arasında çok büyük bir fark vardır.

 • Kimsiniz?
 • Ne için kurumumuzda staj yapmak istiyorsunuz?
 • Daha önce kurumumuzda alacağınız göreve ilişkin neler yaptınız?
 • Kurumumuzda staj yapmak için yeterlilik seviyeleriniz nelerdir? (Yabancı dil, ufak çaplı tecrübeler vs.)
 • Neden sizi istihdam edelim? (tüm bu yukarıdakilerle birlikte ne kadar hevesli ve idealist olduğunuzu onlara gösterin)

Tüm bu yukarıdaki sorulara vereceğiniz ikna edici cevaplarla dikkate alınır bir başvuru yazısı oluşturabilirsiniz. Bununla birlikte bir ingilizce CV dosyası oluşturuğ ek olarak sunmalısınız. CV dosyanızın çok da kabarık olmasının gerekmediğini unutmayın, siz daha öğrencisiniz ve kimse sizden projeler bitirmiş olmanızı veya üst seviye görevlerde bulunmuş olmanızı beklemeyecek. Ancak yurtdışı yaşamına ilişkin yazacağınız herhangi bir bilgi işinizi kolaylaştıracaktır. Buna yurtdışında aldığınız bir eğitim, yurtdışı kaynaklı katıldığınız herhangi bir etkinlik veya en azından Türkiye’de aktif rol aldığınız uluslararası bir etkinlik bile dahil olabilir.

Diğer taraftan ingilizce seviyenizi ve gideceğiniz ülkenin dilinde bir yetkinliğinizin bulunması halinde bunu belirtmeniz de yararlı olacaktır.

Son olarak, İngilizce olarak yazmış olduğunuz başvuru yazınızı mutlaka bir ingilizce hocasına veya ingilizcede üst seviye yetkinliği olan birine kontrol ettirin. Başvuru yazılarının belli bir üslubu vardır. Bu üslupta yazmış olmanız faydalı oalcaktır.

Ben ikinci kez Erasmus stajı yapmaya hak kazandığımda bu konulara daha fazla dikkat edip gönderdiğim başvurular sonrasında onlarca üniversite ile iletişim haline geçebildim ve nihayetinde 4 okuldan kabul aldım. Kimisi vaktinden geç kabul aşamasına geldiği için aralarından seçim yapmak gibi bir durum söz konusu olmadı ama sonunda gittiğim yer, hayatımda bulunduğum en güzel yerlerden biri oldu.

Hibe?

Erasmus stajında eğitime oranla biraz daha yüksek bir hibe alırsınız. Bu miktarlar güncel olarak aşağıdaki şekilde;

Hayat Pahalılığına Göre Ülkeler Aylık Hibe Miktarı
1.      Grup Avusturya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İrlanda, İtalya, Lihtenştayn, Norveç, İsveç, İsviçre, Birleşik Krallık 600 €
2.      Grup Belçika, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Kıbrıs Rum Kesimi, Almanya, Yunanistan, İzlanda, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, Slovenya, İspanya 500€
3.      Grup Bulgaristan, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Romanya, Slovakya, Makedonya 400€

Eğitimde daha düşük olan hibenin yetmeyeceğini söylemiştim. Şimdi de şunu söylüyorum; bu kadarı da yetmeyecek. Bir kere bu sefer gezip tozmaya ve sosyalleşmeye daha elverişli bir mevsimde ve daha da rahat şartlarda yurtdışında olacağınızdan, harcamalarınız da daha fazla olacak. Erasmus stajyerleri genel olarak çok rahat şartlarda çalışır ve çoğu zaman gezip tozmaları için belli süreler tanınır. Bunun tadına varmak için diyelim 🙂 bu hibelerin yarısı kadar fazla paraya ihtiyacınız oalcaktır.

Erasmus stajı ile ilgili kabaca anlatılacaklar bu şekilde. Bu konuda yardımcı olabileceğim herhangi bir konuda bana ulaşabilirsiniz 🙂

Keyfinize bakın

GezenBey Yazar

Yorumlar

  Busra

  (7 Temmuz 2019 - 12:16)

  Merhaba,
  Üniversite stajları için genelde 1 yıl önceden başvurulması gerektiğine dair yazılar okumuştum. Buna katılıyor musunuz? Siz gitmeden kaç ay önce başvurulara başladınız?

  Staj konunuz ya da alanınızla ilgili gitmeden önce çalışmalar yapmış mıydınız? Basvurdugunuz profesöre referans olarak göstermek için ? ve bu gerekli mi?

  Teşekkürler

   GezenBey

   (10 Temmuz 2019 - 21:38)

   Merhaba büşra,
   1 sene öncesinden başvurmak gibi bir gereklilik olmadığından emin olabilirsin. Okulunun belirlediği son tarihe kadar belgelerini tamamlamış olmaktan başka bir şartın yok. Yalnızca bu söz konusu belgelerin biraz fazla olduğunu unutmayalım.

   Ben Temmuz ayında başladığım stajım için çalışmalarıma Mart ayında başlayıp Nisan ayında tamamladım.

   Başvuru gönderdiğin profesörün seni kabul etmesi için elinde ne kadar sebebin olursa o kadar iyi. Ben o alanda daha önce bir çalışma yapmamıştım fakat göze güzel görünen bir öğrenci CV’si ve düzgün bir motivasyon yazısı etkili olabilir.

   Bol şans

  Zeynep

  (11 Haziran 2019 - 11:32)

  Merhaba yani mezuniyet sonrası staja gidebilmek için bile öğrenci olmak gerekiyor doğru mu anladim ? Öğrenci iken Erasmus staj sınavına girmek gerekiyor ve öğrenci iken bütün belgeleri ve işlemleri tamamlamak gerekiyor. Ama sorsan adı mezuniyet sonrası staj. Bu sorunun cevabını okuldan hiç kimseden alamadım kimse net bilgiye sahip değil detaylı açıklar mısınız teşekkür ederim.

   GezenBey

   (15 Haziran 2019 - 21:00)

   Merhaba Zeynep,
   Misal; Son sınıftayken Erasmus sınavına girip staj yerini ayarlaman ve tüm dökümantasyonu ayarlaman Nisan ayında tamamlanabilir. Haziran ayında mezun olacağını varsayalım. Kimse senin staj tarihlerini Temmuz-Ağustos için ayarlamana bir şey diyemeyecek. Haziran ayında mezun olmuş olursun fakat, Temmuz-Ağustos için ayarladığın stajını “mezun olmuş olarak, mezuniyet sonrasında” yapabilirsin. Umarım açıklayıcı olmuştur

  Selen Aydın

  (18 Mart 2019 - 13:53)

  Öncelikle merhaba. Ben de Portekiz’de staj yeri buldum fakat vize düşüncesinden dolayı gidip gitmeme konusunda kararsızım. Özellikle bize sponsor olacak kişinin banka hesabında istedikleri para kısmı beni düşündürüyor açıkcası. Konsolosluğun sitesinde yazana göre kalacağımız her gün için 40€ istiyorlar. Bazısı hesapta yaklaşık 5000₺ olsa yeter diyor. Hangisi doğru hiç bilmiyorum. Bu konu hakkında bilginiz var mı acaba? Siz gittiğinizde nasıldı? Özellikle email ile yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi günler.

  merve

  (25 Ağustos 2018 - 13:02)

  merhabalar, mezun staj hakkını okulunu uzatanlar da kazanabiliyor mu acaba? Benim bu yıl normalde mezun olmam gerekiyordu fakat bir yıl uzadı okulum, yinede başvurabilir miyim? Bu konu hakkında bir bilginiz var mı

   GezenBey

   (1 Eylül 2018 - 17:18)

   Merhaba Merve

   Gerekli not ortalamasını tutturduğun takdirde lisansın hangi evresinde olduğunun hiç bir önemi yok. Sadece bu işe öğrenci iken hak kazanmış olman yeterli.

  shabnam

  (17 Ağustos 2018 - 21:30)

  Merhaba.
  Mezun olduktan sonra yapilan staji okulda saydirmamiz gerekmiyor mu?

   GezenBey

   (19 Ağustos 2018 - 20:39)

   Merhaba Shabnam,
   Eğer zorunlu stajınla ilgili tamamlaman gereken bir gün sayısı varsa, Erasmus stajını zorunlu staj yerine saydırmak mümkün. Onun dışında Erasmus stajını bölüm hocalarına onaylatmana gerek yok. Yalnızca Erasmus sürecini tamamlamak ve kalan %20’lik hibeye hak kazanabilmek için yaptığın stajı Erasmus ofisine onaylatman gerekiyor.

  Funda

  (25 Temmuz 2018 - 18:55)

  Merhaba, benimde şöyle bir sorum olacak vize için öğrenci belgesi isteniyor ama ben öğrenci belgesi alamıyorum mezun olduğum için. Diploma veya transkript isteniyor mu vizede.

   GezenBey

   (26 Temmuz 2018 - 20:14)

   Merhaba Funda,
   Tahmin ediyorum ki öğrenci belgesinin olmayışı en kötü ihtimalle vize ücreti muafiyetinde sıkıntı çıkarır.
   Ben de mezun olduktan sonra gitmiştim fakat okul bitmeden belgeleri hallettiğimden bir soru işareti olmamıştı.
   Stajda şart olan şey; öğrenci iken buna hak kazanmak. Öğrenci olarak gitmek değil. Yani öğrenci belgen yerine transkript ve diplomanı sunmanın sana bir sıkıntı yaşatmayacağını umuyorum.

    Funda

    (1 Ağustos 2018 - 03:00)

    Evet öğrenciyken hak kazanıp okula belgelerimi öğrenciyken vermiştim. Transkriptimi götürmem daha doğru olur diye düşünüyorum. Eski öğrenci belgelerim var bu seneye ait onları da gösterirsem sıkıntı olmaz herhalde. Teşekkür ederim cevapladığın için.

  Oznur emre

  (8 Ekim 2017 - 00:55)

  Öğrenci belgeside veremiyorum ama

  Oznur emre

  (8 Ekim 2017 - 00:11)

  Diplomanı verdin mi peki? Diplomayı tercüme edip

   GezenBey

   (8 Ekim 2017 - 00:31)

   Ogrenci iken hak kazanılıp işlemler tamamlandığı icin diploma söz konusu olmuyor zaten

  Oznur emre

  (5 Ekim 2017 - 14:21)

  Öğrenci belgesi gibi bi şey sunamayacağım için korktum ben. Muaf olma durumunu söylediğiniz için teşekkürler. Muhakkak bi kaç sorun daha olur 🙂

   GezenBey

   (5 Ekim 2017 - 14:34)

   Rica ederim. Mutlaka ufak tefek aksaklıklar oluyor ama o da olayın tuzu biberi ?

  oznur emre

  (5 Ekim 2017 - 00:30)

  ve nerede kaldigini merak ettim

   GezenBey

   (5 Ekim 2017 - 11:35)

   Staj icin gittiğimde kendime bir daire tuttum. Komple ev degil de daire tutmak daha uygun oluyor. Staj yaptığınız kurumun kişiye yer tahsis etmesi olasılığı düşük. Yani konaklama da olduğu gibi kişiye ait, bulmasından ödemesine kadar

  oznur emre

  (5 Ekim 2017 - 00:24)

  vize alirken ogrenci olmamanizdan kaynakli bir sikinti yasadiniz mi vize ile ilgili anlatir misiniz biraz

   GezenBey

   (5 Ekim 2017 - 11:33)

   Staj yaptığım sırada mezun olmuş olsam da, erasmusu kazandığım sırada öğrenciydim. Yani bu hakkı öğrenciyken kazanmış olmak ve mezun olmadan önce tüm işlemleri halletmiş olmak yetiyor. Vize aşamasında da Erasmus hatrına hiç bir sorun veya zorluk yaşamazsın, yaklaşık 200₺ ‘lik vize ücretinden dahi muhafsın

    Haluk

    (6 Kasım 2017 - 14:55)

    Merhaba bende Öznur’un sorusuna bir şey eklemek istiyorum. Portekiz yada Almanya’da Erasmus ile staj yapmak istiyorum hatta bende inşaat mühendisliği okuyorum. Ben araştırmalara başladım falan ama şuan ki en büyük sıkıntım vize. Hangi vize türünü aldın, aslında bana eğer özelden yazabilrsen efsane olur. Şimdiden teşekkürler.

     GezenBey

     (6 Kasım 2017 - 16:02)

     Selam Haluk,

     Vizeyi hiç bir şekilde dert etmene gerek yok.
     mail’ini kontrol edebilirsin 😉

  […] Stajı hakkında bilgiye ise o konudaki yazımda ulaşabilirsiniz. Merak etmeyin, tecrübeler ilk ağızdan aktarılıyor. Bu kardeşiniz […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir